Nasz pupil

Dbałość o naszego ukochanego czworonoga nie powinna dotyczyć tylko okazywania mu naszej miłości poprzez głaskanie i przytulanie czy pełnej miski pysznego jedzenia oraz czystej wody. Niezmiernie ważna w życiu naszego psa jest również jego odpowiednia higiena. Warto o tym pamiętać każdego dnia.

Właściciele czworonogów najczęściej myślą, że psia higiena ogranicza się głównie do dbałości o jego sierść. Tymczasem należy dbać również o uszy, oczy, zęby, a także pazury naszego przyjaciela. W dobrych, specjalistycznych sklepach zoologicznych oraz u weterynarza dostępne są zdrowe preparaty, dzięki którym będziemy mogli zadbać o psa. Może to być specjalny płyn, za pomocą którego będziemy czyścić uszy, zwilżonym wacikiem. Bardzo ważne jest, żeby regularnie usuwać ropę zalegającą w kącikach oczu. W tym celu także można zakupić specjalny płyn, który oprócz oczyszczenia tak delikatnych okolic, zapobieganie szybkiemu gromadzeniu się wydzieliny. Ważne są również psie zęby. Oprócz specjalnych gryzaków, które mogą zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, warto myć psu zęby odpowiednią pastą zakupioną u weterynarza.

Fotosiążka ze zdjęciami psów do zrobienia na stronie: fotoalbum

Należy także u naszego czworonoga kontrolować stan pazurów i jeśli są za długie i przeszkadzają mu w normalnym funkcjonowaniu, należy podczas wizyty u weterynarza je obciąć. Niezmiernie istotne jest kąpanie psów. Największy wpływ na sierść ma oczywiście bogate w witaminy i odpowiednie dla naszego pupila składniki jedzenie domowe i specjalistyczna karma. Kąpiel jednak od czasu do czasu jest wskazana. Dzięki niej sierść zostanie odpowiednio oczyszczona z zabrudzeń oraz nawilżona. Najlepiej podczas tej czynności używać prysznica, delikatnie zwilżyć sierść i nałożyć szampon. Szampon, dobrany do typu sierści, bez problemu kupimy w każdym sklepie zoologicznym. Ważne, aby szampon nie dostał się do oczu czy uszu, przy kąpieli należy omijać i nie moczyć tych miejsc. Szampon należy dokładnie zmyć, a następnie wytrzeć psa ręcznikiem. Najważniejsze to nie używać szamponów dla ludzi.